"Rītos un pēcpusdienās man bija 15 klientu," saka rumāniete Mihaela, kura pret pašas gribu kļuva par seksa verdzeni. Lielbritānija sola aktīvi iesaistīties cīņā pret mūsdienu verdzību, kas joprojām ir skaudra realitāte daudzām rumānietēm. BBC tikmēr publicējis vienu stāstu par viena likteņa pavērsienu, kas pilnībā mainīja 26 gadus vecās sievietes dzīvi.
Mihaela no Rumānijas vairākas reizes pret pašas gribu tikusi transportēta pāri Eiropai. "Vakaros līdz pat nākamajam rītam viņi atveda vēl 20 klientus," stāsta sieviete, kura tikusi nogādāta Ungārijā, Austrijā un Šveicē.
Sieviete atteicās no savām tiesībām saglabāt anonimitāti, lai ar savu stāstu varētu palīdzēt citiem. "Man bija partneris un viņš bija iesaistīts cilvēktirdzniecības mafijā. Tolaik es biju daudz tievāka, man bija lieliska figūra un viņš man sacīja, ka es ārzemēs varu nopelnīt daudz naudas. Viņš gribēja ar mani veidot ģimeni," viņa pastāstīja.
Mihaela, kā daudzi citi bezpalīdzīgi upuri, vairākkārt tika pārdota vēlreiz. 2014.gadā viņa domāja, ka kāda laipna sieviete Bukarestes stacijā grib palīdzēt, taču tā vietā viņu atkal ierāva cilvēktirdzniecībā. Galu galā tieši kāds sievietes klients, kuru mocīja vainas apziņa, palīdzēja viņai izbēgt. Tagad Mihaela dzīvo kopā ar savu meitu vienīgajā Rumānijas ārkārtas patversmē sievietēm, kuras kļuva par cilvēktirdzniecības upuriem.
Monikas Bosefas vadītajā iestādē sievietes var saņemt psiholoģisko palīdzību un iespēju atgūt pašvērtējumu. Ar cietušajām strādā brīvprātīgie no Brazīlijas, ASV un Nīderlandes. Četru gadu laikā patvērums, kurā ir vietas 18 cietušajām, palīdzējis 200 skaudrā likteņa līkločos ievilktajām sievietēm. Zīmīgi, ka tur strādā arī vīrieši, jo nodibinājuma vadītāji grib, lai sievietes atgūtu ticību pretējā dzimuma pārstāvjiem.
Nodibinājumā stāsta, ka cilvēk tirgotāji rūpīgi izstrādājuši metodes un emocionālas ietekmēšanas paņēmienus, ar kuriem ievilkt sievietes slazdā. Visbiežāk ļaundari izvēlas ievainojamākās sievietes, kuras nav varējušas baudīt mīlestību ģimenēs. Noziedznieki jaunām meitenēm sola mīlestību un naudu, kā rezultātā katru mēnesi vismaz viena iekrīt slazdā.
Parasti meiteņu rekrutētāji izmanto "mīlnieka shēmu" - vīrieši pietuvojas viegli ievainojamām meitenēm un tēlo viņu puišus, sniedz uzmanību, lai iegūtu viņu uzticību, bet tad pieviļ, atdodot noziedznieku ķēdes nākamajam posmam. Šie vīrieši ir īpaši intriģējoši, jo rumāņu ciematos, kur vietējie joprojām pārvietojas ar zirgu pajūgiem, braukā apkārt ar ārišķīgām mašīnām.
BBC nointervējuši arī kādu Valentīnu Predu, kurš 15 sievietes pārvietojis uz Itāliju. Tagad Predam draud piecu gadu cietumsods. Viņš atzīst, ka izmantoja "mīlnieka metodi" un norāda, ka šo rūpalu nudien nevajadzētu uzskatīt par noziegumu - sievietes taču labprātīgi piekrīt piedāvājumam. "Neviens parasti nedomā, ka viņa ir kādam meita, tu tikai domā, ka tev jānopelna nauda un viss," viņš izteicās, piebilstot, ka nevilcinātos atkal iesaistīties šajā biznesā.
Tikmēr ikgadējā ASV Valsts departamenta ziņojumā par mūsdienu verdzību teikts - lai arī Rumānija neizpilda minimālos standartus cīņā ar šo problēmu, tiek veikti lieli pūliņi uzlabot situāciju. Atbildīgās amatpersonas Rumānijā gan uzstāj, ka situācija ir uzlabojusies un ik gadu vairāk nekā 500 cilvēku nonāk uz apsūdzēto sola. Tāpat rumāņi uzsver, ka tā ir arī citu valstu problēma.
Lielbritānijas premjerministre Terēze Meja izkārtojusi 33 miljonu sterliņa mārciņu fondu, lai palīdzētu valstīm cīnīties ar šo problēmu, taču Rumānija varētu nesaņemt materiālo palīdzību, jo uz papīra tā ir pārāk bagāta, lai kvalificētos kritērijiem.
BBC norāda, ka vismaz Mihaelai nākotne tagad rādās cerīgākās krāsās. "Nākotnē es gribu ģimeni...labu vīru, tēvu savai meitai," sacīja sieviete.
Pārpublicēts no: www.kasjauns.lv